حسین قلی نظام قراگزلو

 

حسین قلی نظام قراگزلو

حسینقلی میرپنج امیر نظام قراگوزلو، ملقب به امیرنظام، فرزند حاج عبدالله امیر نظام قراگوزلو همدانی، در سال 1261 ه.ش در شهر همدان به دنیا آمد. 

حسینقلی امیری قراگوزلو در جوانی به امور نظامی پرداخت و پس از مدتی توانست به فرماندهی فوج همدان نیز دست یابد. او سپس به خاطر وجود پدرش که از ملّاکین و متمولین بزرگ همدان و کبودراهنگ بود، در زمان نخست­وزیری ناصرالملک به حکومت استان کرمانشاه منصوب شد. همچنین وی پس از فوت پدرش لقب امیرنظام را به خود اختصاص داد. حسینقلی امیری قراگوزلو در زمان نخست­وزیری فتح­الله سپهدار رشتی، به وزارت جنگ منصوب شد و توانست در دو دوره نخست­وزیری سپهدار رشتی این سمت را حفظ نماید. حسینعلی امیرنظام سپس به حکومت همدان منصوب شد. در کودتای سوم اسفند سال 1299 هجری شمسی که به همکاری سید ضیاء الدین طباطبائی و رضاخان و به جهت روی کار آمدن سید ضیاء به ریاست کابینه، به وجود آمد، سیدضیاء صورتی از اسامی اشخاص مهمی که باید قبل از کودتا دستگیر شوند، نوشت و به رضاخان داد تا آنها را توقیف و زندانی نمایند. رضاخان نیز عده­ای از سرداران قزاق را مامور دستگیری آنان نمود. از جمله این افراد که باید توقیف می­شدند، حسینقلی امیر نظام بود؛ ولی وی توانست با پرداخت مبلغ 250 هزار ریال خود را آزاد کند و دوباره خود را به دربار نزدیک نماید.
در زمان حکومت رضاخان، حسینقلی به جهت آشنایی با دربار و همچنین برخی زبان­های خارجه، مدتی رئیس تشریفات سلطنتی کاخ شاه پهلوی را به عهده داشت. او سپس در سال 1318ه.ش به اروپا رفت و مدتی نیز به عنوان مستشار افتخاری سفارت ایران در پاریس شد. حسینقلی امیری قراگوزلو در سال 1331ه.ش و سن 70 سالگی، در کشور فرانسه از دنیا رفت. درباره علت مرگش آمده است: «امیرنظام عاشق قمار بود. در موناکو مبالغ زیادی باخت؛ در میهمانخانه ویکتوریا در حمام در حمله عصبی بیهوش شد و در وان پر از آب خفه شد.»
حسینقلی قراگوزلو از ملاکین و سرمایه­داران بزرگ کشور در زمان خود به حساب می­آمد. وی هنگام وفاتش فقط بیش از چهارصد و هشتاد میلیون ریال پول نقد در بانک­ها داشت. همچنین مبالغ بسیاری سکه­های زر و جواهرات گرانبها و همچنین فرش­های نفیسی داشته است و حدود پنجاه و چهار آبادی، از جمله اموال وی در داخل کشور به حساب می­آمده است
/ 0 نظر / 59 بازدید