بالتازار

 آیا می دانید پروفسور بالتازار ۱۷سال در کبودراهنگ زندگی کرده است؟

نویسنده : کبودراهنگی -  
 

 

اما آیا می دانید پروفسور بالتازار ۱۷سال در کبودراهنگ زندگی کرده است؟کارتون پروفسور بالتازار در خاطر بسیاری از مردم ایران هست، کارتونی که برای بسیاری هرگز فراموش نمی شود، برای آنهایی که مهمترین سرگرمیشان تلویزیونهای قدیمی بود؛ تلویزیونی که تنها در چند ساعت محدود در شبانه روز با دو شبکه برنامه پخش می کرد. آن زمان اکثر مردم وقتی به تلویزیون نگاه می کردند از اختراع های جالب پروفسور بالتازار لذت می بردند…
پروفسور بالتازار برای حل مشکلات خودش یک روش خاصی داشت؛ او اول کمی این طرف و آن طرف می رفت و با فکر کردن راه حل مشکلش را کشف می کرد و با خوشحالی بالا و پایین می پرید و بعد به سراغ دستگاه جادویی اش رفته و اهرم آن را پایین می کشید و بعد از به کار افتادن دستگاه جادویی چتری کوچک در بالای آن باز می شد.
وقتی همه چیز آرام می شد به طرف شیر دستگاه می رفت و سه قطره جادویی را در داخل لوله آزمایشگاه ریخته و تمام مشکلاتش را حل می کرد.
بالتازار پزشکی است که در روستای اکنلو شهرستان کبودراهنگ مدت ۱۷ سال ریاست انستیتو پاستور را عهده دار بوده است.
وی در سومین موج شیوع طاعون در سال۱۳۳۲ از فرانسه به ایران آمد و با همکاری خدمتکاران و پزشکان ایرانی پایگاه تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران را با حمایت مالی خیری به نام جمشید قراگزلو در روستای اکنلو کبودرآهنگ تاسیس کرد و به آزمایشات و درمان آن در این منطقه مشغول شد.
در آن زمان کبودراهنگ از مکان‌های پخش این بیماری به شمار می رفت که وی با انجام آزمایشات مختلف این بیماری را کنترل و ریشه‌کن کرد.
این مرکز تحقیقاتی تا اواخر دهه شصت فعالیت داشته و سپس تعطیل شده اما اخیرا مدیریت آن در اختیار دانشگاه علوم پزشکی همدان قرار گرفته و امروز با افتتاح رسمی ساختمان جدید این مرکز در رورستای اکنلو پیش بینی شد که حدود ۶۰ محقق دانشگاهی بتوانند در آن کارهای تحقیقاتی انجام دهند.
همچنین پیش بینی می شود در این مرکز، تحقیقات مختلف دانشگاهی ازقبیل طرح های پژوهشی جونده شناسی، حشره‌شناسی و مطالعه بیماری های نوپدید و بازپدید مشترک بین انسان و حیوان مورد مطالعه قرار گیرد.
این ساختمان با مشارکت انستیتو پاستور ایران، مرکز مدیریت بیماریهای واگیر و خیر بزرگوار منطقه حاج حسین حیدری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی همدان به اتمام رسید.
قابل ذکر است، این ساختمان با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان در ۳۴۰ مترمربع بنا شده که ۸۵ میلیون تومان آن توسط حاج‌حسین حیدری و بقیه را دانشگاه علوم پزشکی همدان تأمین کرده است.
/ 0 نظر / 71 بازدید