فرماندار کبودرآهنگ:ترویج فرهنگ مطالعه لازمه توسعه فرهنگی پایدار است

فرماندار کبودرآهنگ:
ترویج فرهنگ مطالعه لازمه توسعه فرهنگی پایدار است

فرماندار کبودرآهنگ ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه را لازمه توسعه فرهنگی پایدار دانست و نقش کتابخانه‌های عمومی و کتابداران را در این زمینه مهم و اثرگذار برشمرد.

خبرگزاری فارس: ترویج فرهنگ مطالعه لازمه توسعه فرهنگی پایدار است
 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، احسان قنبری در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودرآهنگ گفت: امروزه یکی از مولفه‌های اساسی و توسعه‌یافتگی در کشورهای جهان وجود شاخص‌های فرهنگی است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های فرهنگی بحث مطالعه و فرهنگ کتابخوانی در سطح جامعه است که تمامی سطوح از سنین کودکی تا بازنشستگی هر جامعه‌ای را شامل می‌شود.

فرماندار کبودرآهنگ ادامه داد: باید در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه در سطح جامعه گام‌های بزرگی برداشته شود چراکه کتاب و کتابخوانی منجر به رشد فکری افراد و توسعه و پویایی جامعه می‌شود.

قنبری کسب رتبه اول در اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی توسط شهرستان کبودرآهنگ را نشانه جایگاه والای فرهنگی شهرستان دانست و از اقدامات صورت گرفته توسط اداره کتابخانه‌های عمومی در زمینه ترویج این فرهنگ خیر تقدیر کرد.

وی تصریح کرد: فعالیت شش باب کتابخانه نهادی و دو باب کتابخانه مشارکتی با 6 هزار عضو فعال در شهرستان کبودرآهنگ که این شهرستان را در زمینه سرانه عضو فعال در جایگاه اول استان و بالاتر از میانگین کشوری قرار داده است، نشان‌دهنده عمق علاقه مردم این شهرستان به کتاب و کتابخوانی است.

فرماندار کبودرآهنگ خاطرنشان کرد: اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی با استقبال خوب نیکوکاران فرهنگ‌دوست در سطح شهرستان مواجه شد و طبق آمارهای ارائه‌ شده در شش ماه اول سال‌جاری بیش از 14 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی کبودرآهنگ اهدا شده است.

وی عملکرد اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان را در معرفی و ارائه خدمات کتابخانه‌ها راضی‌کننده عنوان کرد و گفت: امیدواریم قبل از پایان سال با بهره‌برداری از کتابخانه روستای داق‌داق‌آباد و تکمیل و توسعه کتابخانه شیرین‌سو به سرانه مطلوب فضای مطالعاتی شهرستان برسیم.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودرآهنگ نیز در این جلسه اظهار کرد: در راستای جذب کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های عمومی و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی از سنین پایین تمام کتابخانه‌های عمومی بخش کودک و نوجوان با پنج هزار و 500 جلد کتاب ویژه کودک تجهیز شده است.

سید جواد معینی ادامه داد: در کتابخانه‌های عمومی شهرستان، 77 هزار جلد کتاب وجود دارد که سرانه کتاب در این شهرستان 54 جلد برای هر 100 نفر و میزان فضای مطالعه نیز بیش از 2 هزار مترمربع است.

وی خاطرنشان کرد: به عبارتی یک متر و 50 سانتی‌متر برای هر 100 نفر اختصاص می‌یابد که این شاخص پایین‌تر از میانگین استانی است.

معینی تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در شش ماهه اول سال مسابقات آنلاین و مکتوب کتابخوانی به مناسبت‌های مختلف برگزار شده است که بیش از یک‌هزار نفر در این مسابقات شرکت کرده‌اند.

/ 0 نظر / 14 بازدید